Menu Close

[:lt]Patyčios?! Tik ne mūsų mokykloje[:RU]Издевательства? Только не в нашей школе![:]

[:lt]

Kovo 14-20 dienomis jau 7-ą kartą organizuojama „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, iki šiol žinoma pavadinimu „Savaitė BE PATYČIŲ”. Projekto iniciatoriai – emocinės paramos telefonu tarnyba „Vaikų linija” – kviečia nelikti abejingais ir prisijungti prie akcijos, kuri siekia neleisti pamiršti apie tai, kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas bei kodėl yra taip svarbu ugdyti vaikų toleranciją ir empatiją jau nuo pat mažens. Šiemetinės „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ pagrindine tema VšĮ „Vaikų linija“ pasirinko „Padėk man užaugti be patyčių“.

Naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje kas ketvirtas vaikas mokyklinio amžiaus patyrė smurtą, kas penktas vaikas smurtavo prieš draugus, o tai reiškia, kad tie patys vaikai, kurie patyrė smurtą, vėliau smurtavo prieš kitus.

Akcijos tikslas buvo ne per vieną savaitę sumažinti patyčias, apginti tuos, iš kurių tyčiojamasi, bet pakviesti mokyklas ir kitas ugdymo įstaigas prisiimti atsakomybę dėl įsigalėjusių patyčių ir pažeminimų bei visiems kartu paieškoti priemonių, kurios užtikrintų saugią mokymosi aplinką. Tokiam kilniam tikslui neliko abejinga ir Valčiūnų vidurinė mokyklos bendruomenė.

Mokiniai, pagal amžių suskirstyti į grupes, visos akcijos metu diskutavo smurto, agresijos bei jų prevencijos klausimais.

Labiausiai karštų diskusijų, „perpintų“ trumpais žaidimais, filmukais buvo sulaukta mažiausiųjų grupėje – pradinukų klasėse.

Susitikimo pradžioje mažiausieji „savaip“ paaiškino tokias sąvokas kaip „smurtas“, „pyktis“, agresija“, vėliau nupiešė vaikų siluetus ir nuspalvino tas vietas, kur, pasak jų, slypi pyktis.

Pamokėlės pabaigoje vaikams buvo parodytas Hanso Christiano Anderso, Danijos pasakų kūrėjo vaizdo įrašas „Bjaurusis ančiukas“.  Vaikai visą dėmesį skyrė pagrindiniam pasakos herojui – bjauriajam ančiukui, kuris buvo visų išjuoktas, atstumtas, pažemintas. Matydami ančiuko kančias, daugelio vaiko akyse sukosi ašarą.

Pasakysime, gaila? Ne! Mes sakome, bravo! Nes tai liudija apie mūsų vaikų jautrumą nuskriaustiesiems, kenčiantiems.

Išanalizavus pasakos motyvus, mažieji vienbalsiai tarė, kad negalima spręsti apie kitus tik pagal išorinę išvaizdą, drabužius ar turtus.

Vyresnių klasių mokiniai atliko praktinį uzsiėmimą „Skundimas ar pagalbos prašymas“. Užsiėmimo metu buvo diskutuota kuo skiriasi skundimas nuo pagalbos prašymo?

Paskutinis akcijos „Savaitė be patyčių“ akordas nuskambėjo mokyklos aktų salėje, kur penktadienį  susirinko mokiniai ir kartu su mokyklos socialine padagoge bei psichologe Vidute Ališauskaite apibendrino renginį.

Visos akcijos „Savaitė be patyčių“ metu mokiniai stengėsi būti paslaugūs, tolerantiški, padėti vieni kitiems. Jie įsitikino, kaip smagu ir gera gyventi be patyčių. Tikėkimės, kad gerumas, paslaugumas, tolerancija nedings pasibaigus akcijai.

Božena Tyčino, mokyklos socialinė pedagogė

[:RU]

Уже не первый год наша  школа принимает  участие в социальной акции «Неделя действий без издевательств», которая была инициирована в 2004 году «Детской  линией».  Эта общественная организация призвала всех неравнодушных присоединиться  к акции, цель которой напомнить о том, что такое дружеское и уважительное общение, почему нужно воспитывать в детях терпимость и способность к сопереживанию.

 „Помоги мне вырасти без издевательств“ – под таким названием прошла социальная акция в этом году.  Последние исследования показали, что каждый четвёртый ребёнок школьного возраста подвергается насилию, каждый пятый ребёнок сам проявляет признаки насилия по отношению к друзьям, а это значит, что те дети, которые на себе испытали насилие, позже проявляют его по отношению к другим.  Социальная акция ставит перед собой цель  планомерно и целенаправленно проводить работу по снижению  числа издевательств, защитить тех, кто подвергается физическому и моральному насилию, призвать школы и другие учебные заведения принять ответственность за происходящее и совместными усилиями попытаться найти возможность обеспечить безопасное окружение ученикам.

 В рамках акции с 10 по 20 марта в нашей школе прошли мероприятия для учеников разных возрастных групп.  Ребята  в течение недели дискутировали на разные темы, связанные с насилием, издевательствами и их превенцией.  Ученики младших классов  смотрели фильмы, обсуждали их, участвовали в играх и  рисовали. Для старшеклассников было проведено практическое занятие „Жалоба или просьба о помощи?“,  во время которого ребята пытались разобраться, в чём разница между этими понятиями.  Результаты проведения акции „Неделя без издевательств“  были подведены в пятницу в актовом зале, куда учеников пригласили на мероприятие  школьный социальный педагог и школьный психолог.

Вся эта неделя была для учеников хорошим  уроком доброты, она заставила их  о многом задуматься, научила уважению, раскрыла секреты дружбы, помогла открыть в себе новые качества. Надеемся, что то, чему ребята научились в течение этой недели, не исчезнет с её окончанием.

Школьный социальный педагог Божена Тычино

[:]

Skip to content